www.rosesandgrapes.com

KURZY

KURZY V ROCE 2023

CHORVATŠTINA NA CESTY - pojď na to, ať na dovolené válíš!

CHORVATŠTINA NA CESTY - ONLINE KURZ 3 TÉMATICKÉ CELKY: 

Užijte si svou další cestu k moři ještě více, v pohodě a radosti. Poznejte jazyk a kulturu Vaší oblíbené destinace zábavnou formou.

ZORIENTUJTE SE V CHORVATSKÉM JAZYCE A KULTUŘE
SKRZE celkem 12 témat pro úspěšnou konverzaci na cestách

NYNÍ V PRODEJI PRVNÍ ČÁST KURZU:

CHORVATŠTINA NA CESTY 1

CO OBSAHUJE TENTO KURZ?

1) POZDRAVY, OTÁZKY, ODPOVĚDI,

2) RODINA, SVÁTKY, ROK V DALMÁCII,

3) LIDSKÉ TĚLO, PRVNÍ POMOC, LÉKAŘ, NEMOCNICE,

OBJEDNEJ NA: DICASCATA@GMAIL.COM

Kategorie

ANGLIČTINA AKCE: 

PŘI ZAPSÁNÍ DO 22.11.2022 AKCE:

Mluv pořádně anglicky za měsíc! Speak proper English in 1 month!

INTENSIVE COURSE - Speak English in 1 month! 2x týdně 90 min. SKILLS IN ENGLISH I CAN ALSO TEACH YOU: - Cross-Cultural communication: Business and social etiquette and nonverbal communication around the world (common standards versus differences and similarities) - Reducing stress and improving organizational skills.- Presentation skills in English.- Politeness in English.- British Studies. MY PASSION FOR TEACHING: I've always enjoyed guiding people through learning, exploration, growth, change and progress. Still during my university studies I started teaching for language schools in-company courses. Later on, I spent a year teaching at secondary school. Following seven years I was a lecturer at a university teaching students of bachelor programme English for Business Administration mostly. During that time I had a chance to teach and present my view of English language teaching methodology at faculties and conferences in many countries. I also translated and published two books about my other passion and started working as a freelancer in the area of tourism so that I can grow in the field of exploring and promoting fair, slow and quality destinations and digging deeper into the Soul and Spirit of the destinations which I find worth sharing with my clients. And so in past few years I used the languages I speak (Native: Czech, Fluent and professional: English, Croatian, Bosnian, Serbian, German; Basic knowledge: Russian, Latin, etc.) much more in providing services in tourism rather than in the academia. And now it's time to merge teaching and amazing venues and experiences in ONE! MY WORK EXPERIENCE I spent 12+ years teaching English, business English, presentation skills and cross-cultural communication at language schools, in companies. I gained experience teaching primary, secondary and tertiary education courses. I also enjoyed teaching 55+ courses. In 2017, however, I decided to leave my promising position at university and moved to Croatia with my son. In past 6 years, I gained valuable experience in tourism as a guide, representative, tour organizer not only in Croatia but also Bosnia and Herzegovina and Sardinia. I also translated and published two books about Bosnia and Hercegovna: Kniha Bosna a Hercegovina. In 2020, I founded my own travel agency Roses & Grapes which promotes quality, fair and slow tourism, and aims at providing special experiences which are life-chaging. The idea is to provide to my customers a less tourstic and more authentic experience which is fully aligned with the local culture and people. One which will relax you, recharge you and provide you with inspiraton.

7 700,00 Kč

  MOŘSKÝ RELAX PRO ŽENY

  AKTIVAČNÍ, INICIAČNÍ A ODPOČINKOVÝ KURZ PRO ŽENY
  BŘEZEN A KVĚTEN 2023

  BOSENSKÁ KURANDERA 2023

  BOSENSKÁ KURANDERA 2023

  Prožitkový, aktivační a iniciační kurz pro ženy

  DÁMY, ŽENY, SESTRY, MATKY, DCERY, VNUČKY, DĚTI MATKY ZEMĚ

  Od roku 2014, kdy jsem se poprvé zapojila do projektu Bosenských pyramid, který daleko přesahuje hranice archeologie, duchovna a praktik zdravotní prevence jsme na těchto místech zažili hluboká, skoková a mohutná prozření a léčení. Tato nabitá silová místa, jež aktivují rozkvět vědomí, srdce a moudrosti mě i nadále fascinují a obohacují svou čistotou přírodních zdrojů, lidské zdánlivé obyčejnosti, jež je hluboce zakořeněna v moudrosti předků. Po více než 3 leté pauze jsem vyslyšela volání a nabízím společný ženský odpočinkový, nabíjecí a propojovací pobyt na těchto posvátných místech ve dvou termínech v roce 2023.

  Daniela Bohatá, průvodkyně ženskou přírodní moudrostí a tlumočnice ducha posvátných míst.

  Bosenská pyramida Měsíce a další známá i neznámá posvátná místa.

  Pyramidy, vodopády, léčivé tunely, řeky a hory.

  Poznej sílu, tradice a bylinky místních žen a jejich předků. Odpočiň si a nabij se spojením s přírodou a posvátnými místy. Ochutnej to nejlepší. Detoxikuj. Poznávej. Prožívej skrze srdce i lůno. Pečuj o svou duši i tělo. V kruhu vědomých moudrých žen. Na zemi i ve vodě.

  Možnost účasti s dětmi - vědomý dětský klub Dolphin Academy

  If the call resonates with you, please contact me for more details.

  Přihlášky a další informace: dicascata@gmail.comWhatsapp: +385915588649 nebo kontaktní formulář níže.

  Termíny kurzu:

  1. - 5. května 2023 nebo/a 21. - 25. srpna 2023 

  Předběžná registrace do 22.11.2022. 

  Potvrzení a uhrazení 30% registračního poplatku do 22.12.2022.

  www.rosesandgrapes.com